מהי תרפיה באומנות?


תרפיה באומנות הנה טיפול רגשי המאפשר הבעה וריפוי באמצעים בלתי מילוליים, באותם מקרים בהם מטופלים מתקשים לבטא עצמם באמצעים מילוליים או במקרים בהם משתמשים המטופלים במילים, כדרך עוקפת לטשטוש רגשות וקשיים רגשיים.


הטיפול באומנות מאפשר למטופל לדלג מעל משוכות אילו, באמצעות חומרי היצירה והאומנות ושיטות טיפול בפסיכותרפיה.


התרפיה באומנות מתאימה לכל סוגי האוכלוסייה (לא נדרש ידע קודם באומנות)ומשמשת כגשר בין תרבותי, בין אישי ובין אדם לעצמו.


כיצד פועל הטיפול באומנות?


המטפל באומנות מזמין את המטופל לתהליך יצירתי באווירה מכילה ותומכת. המטופל מביע את רגשותיו, משתמש בכוחות כדי להתגבר על קשיים דרך גילוי העצמי.
התהליך היצירתי יכול להיות ספונטני או מונחה על ידי המטפל. דרך התהליך האומנותי המטופל יכול לגעת בנושאים רגישים וטעונים ולהבינם בצורה בטוחה יותר וברורה מאשר במילים. התוצר האומנותי משמש כתיעוד והד לאותם אירועים אותם חווה המטופל במהלך הטיפול.


טיפול בשולחן חול


טיפול בשולחן חול היא שיטה בפסיכותרפיה מתחום הטיפול בהבעה ויצירה, בה הכלי העיקרי הוא שולחן חול. במהלך הטיפול המטופל יוצר עולם כפי שהוא מוצא לנכון. העולם יכול להיות תמונה סטאטית או התרחשות דינמית. המטופל יכול לבחור אם להשתמש במיניאטורות או לעבוד עם החול והמים בלבד.

המטפל עוקב אחרי העבודה ולעיתים מתעד אותה בכתב או בציור ללא כל התערבות מצדו.
על פי הגישה הטיפולית יש משמעות לבחירות מודעות ולא מודעות הנוגעות לתכנים הישירים אותם מעלה המטופל והן לתכנים עקיפים המתייחסים לשולחן החול. ניתן להקבילם לאופן בו מתייחס מטפל באומנות לציור.


תחפושות בחדר הטיפול


ההתחפשות מעניקה לילד בטחון עצמי,משחררת מעכבות- ילד ביישן שמתקשה להביע את עצמו יעטה מסיכה של אריה וישאג בטבעיות, ללא המסיכה ייתכן ויהייה נבוך, אך לאחר שהתנסה בכך יהייה לו קל יותר להשמיע את קולו גם ללא המסיכה. הבחירה של הילד בתחפושת מסויימת מעניקה לו תחושת עצמאות ויכולת ביטוי אישית- "אני יכול להיות", ההתנסות בלהפוך למישהו או למשהו אחר תורמת להעצמת תכונות שהילד חושק בהן.

 

לדוגמא, ילד שמציקים לו ייתכן ויבחר להתחפש לנינג'ה  יזדהה עם התחפושת, ישמיע קולות קרב ויקפוץ לעמדת לחימה ובכך יפנים כוחות אלו ויתחזק. התמודדות עם פחדים-ילד המפחד ממפלצות ובכל זאת מבקש להתחפש למפלצת, ייתכן ומנסה להכיר מקרוב את מושא הפחד שלו ולהתמודד עמו. האפשרות להתחפש לנסיכה, טייס חלל וכד' מאפשרת להגשים חלום ולו ליום אחד...


תחפושות מובילות במהרה להצגות שמעלה הילד. בתחילה הצופים הם ההורים-ובכך מבטיח קהל אוהד,בהמשך יצבור בטחון ויציג גם מול חברים.
כך, בעקביות יוענק לו הבטחון הדרוש לעמוד מול כיתה ובכלל.


באילו מצבים ניתן לטפל באמצעות הטיפול באומנות?


- חוסר בטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך
- התפרצויות זעם ותסכול
- קשיי למידה והפרעות קשב וריכוז
- שיפור התקשורת הבינאישית
- צמיחה אישית ושיפור מיומנויות אישיות
- טיפול משפחתי וקשר בין הורים וילדים
- מצבי טראומה ופוסט טראומה
- מצבי התעללות
- פרידה ואובדן
- מצבים ממוקדים כגון חרדת בחינות


הטיפול- לפני, באמצע, אחרי...


כשהילד לא מגיע לטיפול מרצונו, מה שמביא אותו לטיפול הן התנהגויות החורגות מהנורמה- לרוב סימפטומים התנהגותיים.


מאחר והילד מובא לטיפול ישנה בעיה גדולה הקשורה ל-"בדרך אל...", "ובדרך מ...", הילד עובר תהליך הדרגתי שבו הוא צריך לקשור קשר עם מבוגר משמעותי אחר שאין לו כדוגמתו עם אף מבוגר אחר.


כשהילד חוזר לאוטו של האם/האב הוא מרגיש בלבול ובמידה וידבר יעשה זאת באופנים של חוג, נדיר מאוד שיאמר "שקעתי היום בבלבול", הטיפול הוא חוויה רגשית, ובמיוחד באומנות, הילד יספר לאם/אב- עשיתי היום תמונה, פסל, תהייה הנמכה של הטיפול ולכן צריכים לעבוד עם ההורים לעיתים קרובות.


ילדים מגיל 4 משתמשים במנגנוני הגנה פרימיטיביים. ילדים מדחיקים מצבים, יכולים אפילו מהיום להיום.


"משעמם לי" עולה הרבה בטיפול, שעמום בכלל- וגם אצל ילדים זה עדות לנתק מהלא מודע וחוסר יכולת לדלות חומרים נפשיים מעצמך. לילד כזה נאמר:"אתה משועמם- בוא נראה איך אתה יכול למצוא עניין". ניתן לילד להמציא מעצמו את החומרים ויחליט מה הוא רוצה לעשות.
רוב רובם של הילדים רוצים לקחת את העבודות הביתה. זאת הזדמנות ללבן את הבעיות, "מה הכד עבורך?" "מה אני בשבילך?". הילד שנמצא אצלנו בטיפול צריך לדעת שאיני חונכת שלו, שידע מי אני עבורו. ולכן אינך לוקח עבודות הביתה כי הן עוסקות בנושאים חשובים נורא.


רצף- צריך מאוד להקפיד על רצף בטיפול. הטיפול בילדים מחייב הרבה הסברה עם ההורים.
הרבה פעמים לילד 50 דקות זה הרבה זמן. לילדים עם לקות קשב או אורגנית מחלקים את הזמן. רבע שעה ראשונה עובדים ב... (מחלקים את השעון לרבעים ועליו מדבקות בצבעים) מהמדבקה הכחולה לאדומה, רבע שעה שנייה- הצגה, ואח"כ מה שבא לך, וב-10 דקות אחרונות אנחנו מסדרים.
טיפול במתבגרים- בחלקם הגדול לא רוצים ללכת לטיפול, לפעמים הם מגיעים לאחר איומים של היועצת, ההורים.


אלה שקל לקבל אותם הם הדיכאוניים.
מבחינה טכנולוגית מה שמתבגרים אוהבים ואפשר לעבוד איתם- עבודה במחשב, קולאז'ים, עבודות תכשיטנות, יציקות גבס.


הכי חשוב זה התהליך- הליבה של עבודה עם מתבגר זוהי קונפרונטציה- עימות, ישירות, יושרה, לכן כדאי מאוד לקחת את מס' הטלפון שלו ולהודיע לו ישירות על ביטולים, שינויים וכד', כדי שלא יהפוך אותו לקטן אלא שירגיש גדול ובוגר לקביעת הפגישות שלו.​